Komunitní plánování
Komunitní plánování je proces, který při aplikaci do praxe přispěje ke zkvalitnění života znevýhodněných osob, zmírní jejich diskriminaci na trhu práce a poskytne jim prostřednictvím nových projektů služeb i pracovní příležitosti.
Metoda komunitního plánování umožňuje plánovat sociální služby na úrovni obcí nebo krajů tak, aby odpovídaly místním potřebám, podmínkám i lokálním odlišnostem, zvyšuje efektivitu investovaných finančních prostředků, protože je vynakládá jen na takové služby, které jsou potřebné a do tohoto procesu zapojuje všechny účastníky systému sociálních služeb (tedy uživatele, poskytovatele, zadavatele) čímž zvyšuje jejich dostupnost a kvalitu.
Podstatou komunitního plánování sociálních služeb je partnerství mezi veřejnou správou, státními, privátními a neziskovými poskytovateli služeb a jejich uživateli.
Nástrojem komunitního plánování je tzv. komunitní plán jako dokument, který je výsledkem vyjednávání mezi všemi účastníky procesu, odpovídá místním podmínkám a potřebám a stanoví krátkodobé i dlouhodobé cíle a priority rozvoje sociálních služeb v dané obci (městě, kraji).
Centrum komunitní práce Ústí nad Labem stálo před deseti lety u zrodu této metodologie v ČR a patří k jejím stěžejním autorům a diseminátorům na národní úrovni. V rámci projektu Equal (Komunitní plánování jako nástroj pro posilování sociální soudržnosti a podporu sociálního začleňování a předcházení sociálnímu vyloučení sociálně znevýhodněných osob na trhu práce) vznikla na mezinárodní úrovni metodika Deset kroků komunitním plánováním využitelná jako nástroj pro plánování sociálních služeb v České republice. Tato metodika obsahuje deset metodických sešitů, které vás provedou a připraví pro realizaci celého procesu komunitního plánování, od přípravy prostředí, přes problematiku budování potřebných struktur, mapování potřeb, zpracování plánu až po proces konzultací, implemantace a evaluace plánu.
Dle této metodologie je možné absolvovat vzdělávací moduly určené pro manažery komunitního plánování (základní kurz, rozšířený kurz, rozšířený kurz s e-learningovou podporou) nebo v rámci dalšího a celoživotního vzdělávání kurz Komunitního plánování.
V této oblasti vám můžeme nabídnout:
- zpracování komunitních plánů sociálních služeb - poradenství, supervize, analýzy potřeb
- realizaci vzdělávacího modulu - "Deset kroků komunitním plánováním" - pro poskytovatele, zadavatele, uživatele, zaměstnavatele a úřady práce
- zpracování regionálních informačních systémů - vývoj a konstrukce informačních softwarů pro sociální služby
- realizaci odborných workshopů připravených dle potřeb komunity
- realizaci interaktivních seminářů s komunitními týmy i představiteli z řad politiků, zadavatelů, uživatelů
- zpracování projektových žádostí pro fondy Evropské unie